İngilizce Öğrenmek

İngilizce En Kolay Şekilde Nasıl Öğrenilir?

by admin

50’den fazla ülkenin resmî ya da ağırlıklı konuşulan dili İngilizcedir. Dünyayı birleştiren bu dil, onu biliyorsanız nereye giderseniz gidin kendinizi ülkenizdeymiş gibi hissetmenizi sağlar. Gerek dünyanın herhangi bir yerine seyahat ederken, gerek çok uluslu bir şirkette işe girince gerekse sosyal ortamlarda karşınıza çıkar. Dolayısıyla, İngilizce öğrenmek ve konuşabilmek artık neredeyse bir zorunluluktur. İnsanlar, neredeyse dünyanın her yerinde, eğitim ve öğretim hayatlarında İngilizceyi öğrenir.

Neyse ki kolay İngilizce öğrenme yöntemleri mevcuttur ve bunlar yeterli çalışma ve yeterli motivasyonla birlikte her yaşta dil öğrenmeyi olanaklı kılar. Bu süreçte hata yapmaktan korkmamalısınız çünkü yeni öğrendiğiniz bir dili yanlış telaffuz etmekten veya dil bilgisini yanlış kullanmaktan daha doğal bir şey yoktur. Ama ne yazık ki yabancı dil, kullanılmadıkça unutulabilir, körelebilir ve sürekli tekrar edilmesi gerekir. O yüzden ne yaparsanız yapın, pratik yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Herkes hayatın temposuna yetişebilmek için her şeyi daha hızlı yapabilmeyi ister ve bunun için yöntemler arar. Eğer siz de sıfırdan kolay ve hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmenin yollarını arıyorsanız bu içeriğe göz atabilirsiniz

En Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Sıfırdan İngilizce öğrenmek dezavantaj gibi görünse de aslında oldukça avantajlı olabilir. Bu durumda aklınızda hiçbir tortu olmadan yepyeni bir sayfa açmanız mümkündür.

Hızlı ve etkili bir şekilde İngilizce öğrenmek için akla ilk gelen yöntem bir kursa yazılmaktır. Kurslar, İngilizceye her hafta ve her ay belli süreleri ayırmanızı zorunlu kılar. Ayrıca üstünde düşünülmüş programlarıyla ve İngilizceyi iyi bilen, hatta İngilizce ana dili olan eğitmenleriyle onu doğru öğrenmenizi de garanti eder. İngilizceye sıfırdan başlıyorsanız kursun temel seviyedeki sınıfına yazılabilirsiniz ama önceden biraz İngilizce öğrendiyseniz hangi seviyede olduğunuzu bilmek, doğru taktiklerle ilerlemeniz için önemlidir. O yüzden kurslarda İngilizce seviyenizi mutlaka ölçtürün.

İngilizce öğrenimde üç temel seviye vardır. Bu seviyeler sırasıyla şu şekildedir:

  • Temel seviye (A1 ve A2) yani Beginner ve Elementary
  • Orta seviye (B1 ve B2) yani Pre-Intermediate ve Intermediate
  • İleri seviye (C1 ve C2) yani Upper-Intermediate ve Advanced

İngilizce öğrenme açısından en verimli olacak yöntemlerden biri, ana dili İngilizce olan bir ülkede vakit geçirmektir. Maruz kalarak öğrenme yöntemiyle neredeyse farkında bile olmadan yabancı dil edinmek mümkündür. İngilizce konuşulan bir ülkede sokakta yürürken, alışveriş yaparken ya da sosyal ortamlarda yani günlük hayatın normal akışında dile maruz kalarak öğrenme sağlanabilir.

Elbette her zaman yurt dışına çıkmak ve orada dil öğrenecek kadar vakit geçirmek mümkün olmayabilir. Durum böyleyken, denenebilecek yöntemlerden bir tanesi İngilizce dil eğitimi veren çevrim içi kurslardır. Yoğun iş hayatında bir kursa yazılmak için zaman ayırmak ve sürekli olarak devam etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden çevrim içi İngilizce kurslarına katılarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hatta bu sistemle kendi ana dili İngilizce olan öğretmenler eşliğinde çalışabilir ve doğru telaffuzu duyarak öğrenebilirsiniz.

Evde İngilizce Öğrenmek Mümkün müdür?

Evde de İngilizce öğrenmek elbette mümkündür. Bunun için gerekli olan şeylerin başında İngilizce öğrenmeye yeterli ve düzenli zaman ayırmak gelir. Sıkı ve düzenli bir çalışmayla ve odaklanmayla birlikte uygulanacak yöntemler dili öğrenmeyi hızlı ve kalıcı bir hale getirir. Bir diğer önemli unsur ise tekrar etmektir. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, tekrar yapmak çok önemlidir. Bu şekilde öğrenilen bilgiler aklınızdan çıkmaz ve temelli bir hal alır. Tabii istekli olmak ve bu süreçten keyif almak da çok önemlidir. Motivasyonunuz bozulmadan devam ettiğiniz sürece İngilizceyi öğrenmek hiç de zor olmayacaktır.

Evde kolay bir şekilde İngilizce öğrenmenin bir diğer yöntemi de konuşma yöntemidir. Yukarıda da belirtildiği gibi internet üzerinden ana dili İngilizce olan insanlarla konuşarak dili öğrenmeyi sağlayan uygulamalar bulunur. Telefonlarınıza ve bilgisayarlarınıza indirebileceğiniz bu uygulamalar sayesinde sadece evde değil, yolda ve aklınıza gelebilecek her yerde bu yöntemle İngilizce öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi kullanarak yine kendi ana dili İngilizce olan kişilerle konuşacağınız için kelimelerin doğru telaffuzlarına maruz kalıp öğrenmiş de olursunuz.

Evde İngilizce öğrenmenin çok keyifli başka yöntemleri de vardır. Biraz daha uzun bir sürede sonuç sağlayacak olsa da, evde boş zamanlarda sevdiğiniz aktiviteleri yaparak İngilizce öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemlerden bir tanesi İngilizce film izlemektir. İlk başlarda daha kolay olması için sevdiğiniz dizi ve filmleri İngilizce alt yazılarla izleyebilirsiniz. Hem bu şekilde kelimelerin yazılışlarını ve dil bilgi kalıplarını görerek öğrenmeniz mümkün olur. Daha ilerleyen aşamalarda alt yazıları kaldırıp duyarak öğrenme yöntemiyle edindiğiniz bilgilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu yöntem günlük dili konuşmanız konusunda da size epey yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde sevdiğiniz İngilizce şarkıları sürekli dinleyerek ya da binlerce seçenekten oluşan oyunları oynayarak bile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde İngilizce öğrenebileceğiniz sistemlerden bir diğeri de hemen hemen her konu hakkında bulabileceğiniz podcast’leri dinlemektir. Eğer seyahat etmekle ilgileniyorsanız bunun hakkında podcast’ler bulabilir ya da yemekle ilgileniyorsanız bu konuyla ilgili keyifli sohbetleri dinleyebilirsiniz.

Okuyarak Öğrenmenin Avantajlarından Yararlanın

Okumak da bir dili edinmek için en temel yöntemlerden biridir. İngilizce konuşulan ülkelerden çıkmış binlerce ünlü yazar ve onların eserleri İngilizcenizi geliştirmeniz için sizi bekler. Bu eserleri okuyarak hem kelime dağarcığınızı geliştirebilir hem de dil bilgisi kurallarını öğrenebilirsiniz. Karşınıza çıkan İngilizce her şeyi okumak işinize yarayacaktır çünkü öğrenilecek çok kelime var ve bu kelimeleri öğrenmenin en kolay çözümü sürekli okumaktır.

Okumaya dair farklı yöntemlerden bir tanesi de sözlük okumaktır. Genelde sözlükler sadece kelimelerin Türkçe anlamlarını öğrenmek amacıyla kullanılır; fakat çok daha geniş bir kullanım kapasitesi vardır. Sözlüklerin arka kısımlarında genel olarak deyimlerin ve söz öbeklerinin bulunduğu kısımlar yer alır. Bu kısımları okuyarak atasözlerini, deyimleri ve bunların nasıl kullanıldıklarını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde internetten ya da kitapçılardan bulabileceğiniz konuşma kılavuzları da vardır. Bu konuşma kılavuzları yardımıyla her seviyeye uygun cümleleri ve terimleri öğrenebilir ve tekrar edebilirsiniz. Bu öğrendiğiniz kelimeleri ve terimleri bir yere not edip sürekli tekrarlayarak kalıcı bir öğrenme sağlamanız mümkün.

İngilizce öğrenirken en fazla zorlanılan kısımlardan bir tanesi de dil bilgisini öğrenmektir. Dil bilgisi kuralları oldukça zor olsa da her dil gibi bu dili de tam olarak öğrenmek ve konuşabilmek için gereklidir. Hatta doğruyu söylemek gerekirse, dil bilgisini bilmeden bir dili doğru düzgün öğrenmek ve konuşmak mümkün değildir. Dil bilgisi öğrenmek için kullanabileceğiniz, içerisinde ders anlatımlarının yanı sıra alıştırmalar ve testler bulunan ders kitapları da mevcuttur. Bunları kitapçılardan ya da internetten temin edebilirsiniz.

İngilizce Öğrenmenin En Etkili Yolu: Pratik, Pratik, Pratik

Bu dili öğrenme sürecinde, ona ne kadar maruz kalırsanız o kadar çabuk öğreneceğiniz için en ufak ayrıntılardan bile yararlanmanız tavsiye edilir. Örneğin cep telefonunuzu, bilgisayarınızı ya da sosyal medya hesaplarınızı İngilizce olarak kullanmakla başlayabilirsiniz. Yolda yürürken, alışveriş merkezlerinde, okulda, iş yerinizde yani aklınıza gelen her yerde karşınıza çıkan objelerin İngilizcelerini düşünüp kendi kendinize tekrarlayarak ve bilmediğiniz kelimelerin karşılıklarına bakarak da kelime çalışması yapabilirsiniz.

Edindiğiniz dil yeteneklerini geliştirmek ve aynı zamanda sosyalleşmek adına bir “pen pal” yani mektup arkadaşı bulup onunla yazışabilirsiniz. Bu kişinin ana dili İngilizce ise sonuç daha da faydalı olabilir. Anonim bir şekilde dünyanın her yerinden mektup arkadaşları edinebileceğiniz uygulamaları bularak telefonunuza indirebilir ve otobüsle işe ya da okula giderken bile bu alıştırmayı yapabilirsiniz.